A Ráckevei kistérség egyedi , átfogó turisztikai terméke lehet a natúrpark.
A natúrpark alapja a fenntartható, ökológiai szemléletű turizmus, a természeti környezet értékeinek megőrzése, együtt élni ezekkel a jelenben, és a jövő számára is megőrizni.
Cél, hogy a Ráckevei Kis-Duna Natúrpark Magyarországon, a főváros vonzáskörzetében és külföldön is egy márka legyen, ökológiai szemléletű turizmust jelentsen, ahol a vendég szép, tiszta természeti környezetben ismerheti meg a tájegység értékeit, ahol odafigyelnek a vendég igényeire, de a vendég számára is fontos a környezet védelme.
A turizmusban a kínálat központi eleme a turisztikai termék.
Ez a turisztikai termék lehet egyetlen szolgáltatás vagy a turista igényeit kielégítő komplex szolgáltatáscsomag. Ezt tudja nyújtani a kistérség valamennyi szolgáltatója, kínálata, turisztikai vonzereje - amennyiben ezek nem önállóan, szétaprózva, egymás hatását kioltva jelennek meg.
A szinergia hatására építve különböző tematikus parkokat, útvonalakat szeretnénk kialakítani, amelyek segitik a foglalkoztatást, a vonzerő népszerűsítését és növelését – egész évben.
És itt jelentősége van – mert lehet – annak, hogy nemcsak egy szezonra, hanem az év teljes időszakára képes programot, szolgáltatást nyújtani a kistérség.
Ezek felkutatása, rendszerbe szervezése és összehangolása sokkal nagyobb hozzáadott értéket képvisel valamennyi önkormányzat és vállalkozás számára, mint amennyit egyenként képesek lennének finanszírozni.
A Ráckevei kistérség számára Budapest, a majd kétmilliós főváros közelsége olyan fejlesztési lehetőségeket kínál, amelyek a nagyvárosból a természetbe vágyakozó emberek igényeit (rekreáció, sport, mentális egészség megőrzése, gyógyulás – a kultúra, a sport, a természet nyújtotta lehetőségek által) képes kielégíteni.
Az elmúlt időszakban a főváros Duna-parti, északi része Szentendre, Leányfalu, stb. sokkal nagyobb, pezsgőbb kínálatot tudott nyújtani, mint a déli, pedig programokban, vonzerőkben itt sincs hiány.
A Savoyai kultusz, a János vitéz hagyományának népszerűsítése, továbbiak felkutatása és rendszerbe szervezésével ez a kistérség ismét visszanyerheti régi fényét, kivívhatja méltó helyét a Budapest környéki agglomeráció értékei között.
A térség turisztikai termékei függnek a meglévő természeti adottságoktól, ezek vonzerejétől, a fejlettség szintjétől. A kínálat alapvető elemei a táji, történelmi adottságok külső tényezők - közvetlenül ezekre hatni nem tudunk.
A turizmus struktúrájának elemei pl. szálláshely, fürdő, egyéb szolgáltatások, speciális turisztikai kínálat - komoly tőkebefektetést és marketingtevékenységet igényel.
Ez viszont csak tudatos tervezéssel és szervezéssel, marketingkommunikációs munkával és megfelelő ütemezéssel valósítható meg.
A Budapest környéki termálgyűrűhöz való kapcsolódás is az egyik lehetőség.
A települések nyújtotta attrakciók sokszínűsége, a természetes élőhelyek látványa, a természet (Duna) közeli élet, a régi korok hangulata, a pincészetek sok látogatót csalogathatnak és tarthatnak a környéken.
Reméljük, hogy ezt érzékelve a vállalkozó kedvű falusiak megnyitják portáikat az ide látogató vendégek előtt (falusi turizmus).
A hagyományőrző, kulturális és nemzetiségi rendezvények mellett tanösvények, speciális túrák, utak, útvonalak kialakítására is lehetőség nyílik.
Az ínyencek számára is sok érdekességgel szolgálhat ez a térség.
A Kiskunsági Nemzeti Park, mint országos jelentőségű védett természeti terület mellett fellelhetők még helyi jelentőségű védett természeti területek (úszóláp) ami bizonyítja, hogy a helyi lakosság a természetvédelem ügyét fontosnak tartja, tenni is képes érte.
A natúrparki turisztikai termékek jó alapot biztosítanak a fejlesztéseknek; a hangsúly a termékek minőségi fejlesztésén, a kínálati elemek újjáalakításán, kibővítésén, egyedi, új termékek megjelenésén van. Nem elhanyagolható a jelentősége a munkahelyteremtésben, a munkaerőképzés orientálásában, a versenyképes piaci jelenlétben. Egy olyan szerveződéssel több, amely szintén forrásokat csatlakoztathat a helyi fejlesztésekhez.
JAVASOLT LÉPÉSEK: (főbb vonalakban)Támogatás esetén felhatalmazás kérése
Önkormányzatok tájékoztatása – támogatásuk megszerzése
Egyesület létrehozása
Ügyintéző szervezet kialakítása
Alapszabály szerinti tevékenység megindítása
A Natúrpark cím elnyerése – pályázatok, fejlesztések, koordináció
Bízunk abban, hogy az érintett települési önkormányzatok kezdeményezésünkben, ebben az új típusú társadalmi összefogásban is felismerik a hosszú távon fenntartható, természeti és kulturális értékeken alapuló fejlesztés lehetőségét.
Ehhez egy szándéknyilatkozat szükséges részükről.
Fontos, hogy a térség adottságaival összhangban álló fejlesztési igények, az érdekérvényesítés lehetőségei ezen a csatornán is összehangoltak legyenek. A térség települései, lakói, civil szerveződései, baráti körei számára jelentős támogatást, nyilvánosságot jelenthet a Natúrpark kebelén belüli működés.
Összefoglalva: a forrásként felsorolt dokumentumok mindegyike szorgalmazza a kistérségi élményláncok kialakítását és ezek felkutatása, felmutatása, értékesíthető turisztikai termékké történő alakítása az elkövetkező időszak feladata.
Ráckeve, 2006. november
|